لالا (snooze) ، ابزاری فیسبوکی برای فرار از پست های مزاحم

لالا (snooze) ، ابزاری فیسبوکی برای فرار از پست های مزاحم
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فرار از پست های مزاحم با ابزار جدید لالا (snooze) ! ابزارهای فیسبوکی یکی از نقاط قوت شبکه ی اجتماعی فیسبوک هستند و « لالا » هم از آن دسته ابزارهای فیسبوکی است که شاید در نگاه اول مسخره به نظر برسد اما وقتی با کاربرد آن آشنا شوید احترام زیادی برایش قائل خواهید بود.

 

بعضی وقت ها کار به جایی می رسد که آدم مجبور می شود حداقل با خودش صادق باشد. من روی فیسبوک دوستان زیادی دارم. چندتای آن ها مدام پست هایی می گذارند که واقعا حوصله ی آدم را سر می برد. موضوعاتی که این دوستان گرامی در موردشان پست می گذارند در حدی کسالت آور است که آدم با خود فکر می کند نکند قرار گرفتن در معرض این پست ها به مدت طولانی برای سلامتی اش خطرناک باشد!

طرف آنقدر عکس بچه گربه پست کرده که بعد از مدتی متوجه شدم به موی گربه آلرژی دارم و کارم به دکتر و داروخانه کشید!

نمی توانم آن ها را unfriend کنم چون با اینکه اصلا به آن ها نزدیک نیستم، خجالت می کشم این کار را بکنم.  اگر یک وقت بپرسند چرا آن ها را unfriend کردم چه؟ به آن ها چه بگویم؟ بگویم دیگر تحمل پست هایتان را نداشتم؟

لالا

اما حالا در فیسبوک ابزاری به وجود آمده که سازنده اش انگار دقیقا درد امثال مرا می دانسته. این ابزار snooze نام دارد که معنی اش به زبان خودمان می شود « لالا». به کمک این ابزار می توانید از شر پست های یخی که آدم را به مرز سرمازدگی می رساند راحت شوید.

لالا داغ داغ است و همین دیروز در فیسبوک راه افتاده. البته تدارک آن از مدت ها پیش دیده شده و چند ماه قبل یک مرحله ی آزمایشی هم داشته. طرز کار آن هم اینگونه است که اگر پست های کسی روی اعصابتان باشد و به هر دلیلی نخواهید او را unfriend کنید، می توانید با این ابزار کاری کنید که به مدت 30 روز لالا کند. یعنی یک ماه تمام خبری از مطالبش روی صفحه ی شما نباشد.

لالا را می توانید روی کاربران، پیج ها و گروه ها در فیسبوک به کار ببرید. نکته ی جالب آنجاست که صفحه ها و گروه ها اتفاقا خیلی از این ابزار استقبال می کنند، زیرا فایده ی زیادی برای آن ها دارد. بخش بزرگی از اعضای هر پیج یا گروه فعالیت چندانی ندارند و نمی خواهند زیاد خود را درگیر کنند، لالا به این دسته از کاربران امکان می دهد به جای ترک گروه یا پیج رابطه ی محدود مورد نظر خود را حفظ کنند. به این ترتیب کاربران پیج ها و گروه ها بیشتر می شود.

اگر از لالا روی کسی یا چیزی استفاده کنید، پس از گذشت 30 روز فیسبوک از شما می پرسد حالا می خواهی چه کار کنی؟ در این مرحله می توانید برای یک دوره دیگر از لالا استفاده کنید یا اگر خواستید فرد با پیج مورد نظر را unfriend یا ترک کنید.

لالا

یکی از بزرگ ترین مشکلات فیسبوک و شبکه های اجتماعی این است که با وارد کردن مطالبی که منتخب کاربر نیستند، تاثیرات ناخواسته ای روی زندگی افراد می گذرد. فیسبوک به خاطر این مساله بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. اما وجود ابزاری مانند لالا ، برای فرار از پست های مزاحم به کاربران شبکه های اجتماعی امکان می دهد با حذف آنچه که مورد نظرشان نیست، محیطی مناسب و دلخواه برای خود به وجود آورند و بی دغدغه روی مسائل مورد نظر خود متمرکز شوند.

البته هیچ ابزاری تمام و کمال مثبت نیست ابزارها جنبه های منفی هم دارند.  « لالا»  هم از این قاعده مستثنی نیست. این آپشن حبابی به دور کاربر به وجود می آورد که از رسیدن ایده ها و اندیشه های متفرقه به او جلوگیری می کند. در عین حال میزان تحمل کاربر نسبت آن چه مخالف نظرش است را کاهش می دهد و کاربران را کم تحمل می کند. مطمئنا کاربرانی پیدا خواهند شد که از هرچه و هرکس خوششان نیاید بلافاصله دکمه ی لالای آن را می زنند.

از دیدگاه جامعه شناسی هم، ابزاری مانند لالا برای فرار از پست های مزاحم ، میان فرد و دیدگاه های مخالف نظر او فاصله می اندازد و کیست که نداند نشنیدن نظر مخالفان و منتقدان مانند سمی برای اندیشه و زندگی و آینده ی انسان است.

با این وجود، جنبه های منفی یک ابزار هرگز نباید ما را از استفاده از آن ابزار برحذر دارد. اگر قرار به این باشد و اتفاقا « لالا» از این قاعده هم مستثنی نیست. حتما کاربران زیادی هستند که با استفاده ی درست و فکر شده از « لالا» زندگی خود در دنیای مجازی و فیسبوک را بهتر می کنند.

گذشته از آن، استفاده از ابزار لالا گاهی لازم است. برای  فرار از پست های مزاحم و در مواردی حتی این الزام تا حد تجویز دکتر اهمیت پیدا می کند! کاربری که غروب خورشید را از 163 زاویه ی مختلف عکس گرفته و در فیسبوک پست کرده، هر چه زودتر باید لالا شود تا به سلامت روان دیگر کاربران آسیب وارد نکند!

 

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5